איך לעבור את סעודת חג הפסח בהנאה
מרץ 21, 2015
איי פאלאו, הים הדרומי
מרץ 23, 2015

ו'יסקי יפה

איזה ו'יסקי יפה

Pride 1978 whisky 1

 מאת יואן אטנבורו Ewan Attenborough, אנגליה

glenmorangie_1978_5 לאחרונה טעמתי והתרשמתי מ-'Pride 1978' של מותג הו'יסקי הסקוטי המשובח 'גלנמורנג'י' – 'Glenmorangie'. יש האוהבים יופי חיצוני. יש המתרשמים יותר מיופי פנימי. הו'יסקי הזה מחונן בשניהם. את הטעם העניקו לו'יסקי המזקקה, החביות המשובחות והרַב-עַרבָּב המעולה. את טוּב-הטעם העניק לו בית העיצוב 'באטרפליי קנון' (ButterflyCannon), בצורת האריזה הייחודית, המקורית והיפיפיה. העיצוב הוא פרי כשרונו של לורנס ברבאנט (Laurence Brabant), שבא מבתי מדרשם של גוטייה ופיליפ סטארק.

ה'פרייד 1978' הוא אכן ו'יסקי רֶקָח (blended whisky) משנה זאת. ב-1978 סגרו בגלנמורנג'י כמות צנועה של הו'יסקי המשובח ביותר שלהם בחביות עץ אלון, שהתיישן בהם יין הנחשב לטוב בעולם בתחומו – שאטו דִיִקֶם (Chateau d'Yquem) – האציל שביינות סוטרן המתוקים. יאה אצילות לאצילים. ב-2012 הניבו חביות אלו מהדורה מאוד מוגבלת של 700 בקבוקים. בקבוקים? נכון יותר לומר שכיות חמדה – דקאנטרים יוקרתיים יפהפיים מבדולח משובח, הבאים במארז עץ סופר-אלגנטי מעץ בגון בורגונדי. התמונות מדברות בעד עצמן. אחרי מנוחה נוספת בבקבוק, יצא ה'פרייד 1978' למכירה אשתקד.

Glenmorangie-Pride-1978-Whisky-5 רשמי הטעימה שלי: באף יש ביטוי מובהק של עץ החבית הייחודי, עם תוים מתוקים ורכים של טופי-חמאה, שקדים ופרי שחור, סיגר, ואיצטרובל הנחרך באח. בחך טעמיהם של אגסים ומשמשים שנחרכו באותה אח עצמה, מלויים בתבלינים מתוקים כמו קינמון וציפורן, ולסיום, שיהוי (טעם מסיים) ארוך ארוך של שוקולד כהה וטופי.
אומר הרב-ערבב ד"ר ביל לומסדן, "שלושים-וארבע שנות ביגור והתיישנות בטובות שבחביות העץ, הניבו ו'יסקי שבעבורי הוא הביטוי המשובח ביותר עד כה, ו'יסקי שאוהבי המשקה הזה יפיקו ממנו את מלוא ההנאה."

ה'פרייד 1978' בא אחרי מהדורה יוקרתית מעט פחות של 'פרייד 1981'. מחיר ה'פרייד 1981' שווה ערך לכ-16,000 שקל. בעבור ה'פרייד 1978' יש להוסיף עוד כ-50%.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>