תערוכת שעוני העילית SIHH 2016

נובמבר 2, 2015
CLOSING GALA DINNER2
פסטיבל הסיגרים של ניקראגוָ'ה
מרץ 21, 2016

תערוכת שעוני העילית SIHH 2016

תמונת כותרת הכתבה1


צילומים: עמי שנקר ויח"ץ

מחלון המטוס המנמיך נראתה פסגתו של הר מטרהורן האהוב עלי. האמריקני המבוגר שישב לצידי התרגש כמותי מן התמונה רבת העוצמה הזאת של פסגות ההרים האדירים האלה. "לאן מועדות פניך?" הוא שאל אותי בסקרנות. "אל השעונים," עניתי.

סיפרתי לו על אהבתי הגדולה למכונות הזמן הזעירות האלו, ועל 'הסלון לשענות גבוהה', הנערך בז'נבה מדי שנה. "גם אני משוגע על שעונים," הוא אמר, "תראה בדיוק רכשתי אחד חדש." אמר והפשיל את שרוול חולצתו המעוצבת בהבעת סיפוק רב. ראיתי על פרק ידו שעון אלקטרוני חדש ומאוד טרנדי של חברת 'אפל' ופני נפלו. "תתחדש," מלמלתי.

השעונים האלה, זה ממש לא אני. אולי אפשר לראות בהם מה השעה, לקבל התראות ונתוני ספורט, אבל הנשמה, הנשמה מהם והלאה! שכני למושב המטוס נעלב קצת, ואני הצעתי לו לנסוע היישר משדה התעופה של ז'נבה למרכז העיר, מקום משכנן של חנויות השעונים השוויצריים שמיוצרים ביד אומן מזה עשרות ומאות בשנים. הם מראים את כל נתוני הזמן, מיוצרים מחומרים מיוחדים שהטבע העניק לבני האדם כמתנה, מלווים אותנו לאורך מהלך חיינו כתכשיט ועדי, מזוהים כל כך עם מה ומי שאנחנו, וממשיכים הלאה כמתנה, כירושה, וכמזכרת אל הדורות הבאים של ילדינו ונכדינו.

Watch Passion

הבוקר הגיע והקצתי בהתרגשות. זה שנים רבות שאני מבקר את תערוכת SIHH – הסלון לשענות גבוהה של חברת 'רישמונד' (Richmond Group). מספרן המצטבר אינו מקהה את ההתרגשות והציפייה לראות את הדגמים החדשים, את הפיתוחים, את העיצובים, ולספק את הסקרנות לאן עוד יכולים האמנים האלה להוביל את המכניקה המאוד מאוד עדינה הזאת. בלועזית קוראים לזה "Watch Passion" ובעברית, "תשוקה לשעונים". זאת היא התשוקה שלי!

את תערוכת SIHH מארגן ה-FHH, דהיינו 'Fondation de la Haute Horlogerie'. בשנת 1991 נערכה בז'נבה התערוכה הראשונה של 'Richmond Group' והקרן לשענות גבוהה (FHH) בצוותא עם חברות אחדות, שהתבדלו מתערוכת השעונית בבאזל – הנחשבת לאחות הגדולה. מאז חלפו 25 שנים סוערות, כשהשנה תערוכה מספר 26 פרושׂה על כ-40,000 מטרים רבועים של עיצוב וסיגנון. 16 חברות גדולות ועוד יצרניים קטנים אחדים, הקרויים Artisan-Creators , ובסך הכל 24 חברות המארחות 15000 מבקרים מוזמנים ומאות אנשי תקשורת ועיתונאים מכל רחבי העולם.

החברות המציגות הן:
'קארטייה' Cartier
'רוז'ה די'בּוִ'י Roger Dubuis
'גרובל פורסה' Greubel Forsey
'מון' בלאן' Mont Blanc
'ואשרון' קונסטאנטן' Vacheron Constantin
'פיאז'ה' Piaget
'אודמאר פיגה' Audemars Piguet
'ז'גר להקולטרְ' Jaeger- LeCoultre
'פארמיג'אני' Parmigiani
'א לאננגה אונד זונֶה' A.Lange & Sohne
'ואן קליף א ארפלס' Van Cleef & Arpels
'ריצ'ארד מיל' Richard Mille
'בום א מרסייה' Baume & Mercier
'פאנראי' Panerai
'איי דאבליו סי שאפהאוזן' IWC Schaffhausen

והיצרנים הקטנים:
'כריסטוף קלארט' Christophe Claret
'אוֹלוֹנס' Hautlence
'אייץ' ו'אי טי' HYT – The Hydro Mechanical Horologists
'אמ בי אנד אף' MB&F Maximilian Büsser & Friends
'ווֹטִילָאנֶן' Voutilainen
'דה בֶּטוּן' De Bethune
'אייץ' מוזר אנד סי' H Moiser & Cie
'לוֹרוֹן פֶרייֶה' Laurent Ferrier
'אוּרוֶרק' Urwerk

הנה דיווח מרוכז

כבכל שנה, כל חברה מבליטה את הלהיטים החדשים שלה. אך השנה בלטו במיוחד מספר חברות מעל היתר. הנה דיווח מרוכז.

'אודמאר פיגה' תחגוג בשנה הבאה יום הולדת 40 ל'רויאל אוֹוְ'ק', אחד מדגמי השעונים הפופולאריים והאהובים בעולם ולבטח אחד המוצלחים של החברה. החברה השיקה סדרת 'רויאל אוֹוְ'ק' בזהב, כשהכוכב הגדול של התצוגה היה שעון המיניט רפיטר (Minute repeater) החזק והמתקדם מסוגו, שעון חלומות המודיע בנגינה קסומה על השעות, רבעי שעה והדקות בשלושה טונים שונים, אתגר אדיר לשענים אמנים יצרני השעונים.

'רוז'ה די'בּוִ'י', יצרן שעוני השלד (skeleton watch – שאפשר לראות להם את ה"קרביים") המיוחדים והמתוחכמים מז'נבה, הצדיע השנה לנשים בסדרת ה'וולווט' (Velvet), סדרות מוגבלות 'סיקרט' (Secret), בלוסום (Blossom), ושיתוף עיצובי עם סנדלר הצמרת "מסארו'.

'ריצ'ארד מיל', עם השעונים הסופר מתוחכמים, שכאילו מיוצרים ללכת הישר לבתי המכירות הפומביות. והשנה שעון בהשראת מטוס האיירבאס החדש, שעון חלומות מטיטאניום ואלומיניום ושעון עט מיניט רפיטר (Minute repeater), שכיית חמדה מלאכת מחשבת, ללא ספק השעון היפה בין העטים והעט היפה בין השעונים!

'IWC', השעון הפופולארי משאפהאוזן עם סדרות הטייסים. והשנה שעוני הביג פיילוט בגדלים מוחצנים של 48 מ"מ ו-55 מ"מ מפלצתי שנענד ממש על השרוול , שעונים יפיפיים הנותנים לעונד הרגשה של כאילו טייס אפילו ללא מטוס.

'ואשרון קוסטנטאן', חברת הפאר מז'נבה הציגה שעון כיס קומפלקיישן – עתיר מורכבות. עבודה של 3 שענים במשך 5 שנים. כל מה שחובב שעונים יכול לחלום ולעולם לא יוכל להשיג, כולל לוח השנה העברי. מרגלי לחשו לי שהוא הוזמן על ידי יהודי עשיר, כנראה מאוד עשיר. בעתיד יפציע בוודאי במכירה פומבית, וימכר במיליונים רבים למאושר הבא. 'ואשרון קוסטנטאן' השיקו סדרה מעניינת חדשה הנקראת 'אוברסיז' (Overseas) כרונוגרף המגיע עם שלושה צמידים-רצועות שונים – עור, פלדה, וגומי, וניתנים להחלפה מהירה בבית.

'פאנראי' הציגו לומינור סקלטון טורביון חדש ומרשים, העונה לשם 'לו שנציאטו' (Lo Scienziato), המדען.

'קרטייה', החברה הגדולה והמובילה של 'רישמונד', הפציצה כמדי שנה עם שעונים נסתרים וסודיים משובצים בתכשיטים מרובי אבנים טובות עם פנתרים, דרקונים, ונחשים, וסדרת שעונים חדשה הנקראת 'hypnose' (היפנוזה). סדרת שעוני גברים חדשים הנקראת 'דרייב דה קרטייה', ושעוני צלילה כחולי פנים העונים לשם קליבר דייבר – Calibre de Cartier diver.

'ז'גר להקולטרְ' חוגגים 85 שנה לריברסו – השעון המתהפך בעל שני הפנים. ומכיוון שעם הצלחה לא מתווכחים, כמו מדי שנה כך גם בעת הזאת, דגמים חדשים לנשים ולגברים בסוגי מתכות שונים, קלאסיקה.

הפרעות קצב בליבו של שוק ההון הסיני

כמדי שנה היתה התערוכה בבואה של המצב העולמי. הידוק חגורה הורגש סביב סביב. כך גם הסינים, שנותנים את הטון בשנים האחרונות, הנמיכו אותו מעט השנה. אולי בגלל שבדיוק בימים האלה היו הפרעות קצב בליבו של שוק ההון הסיני, ועימו החסירו פעימה כל שווקי העולם. אולם החיים חזקים מהכל. חובבי מכונות הזמן המסוגננות, שגם מראות לנו את מהלך יומנו ולילנו, לעולם יהיו מרותקים לפלא המתוחכם הזה יציר כפיהם של בני אנוש חרוצים שענים אמנים ואומנים, ומן הסתם ירכשו, יענדו, ויורישו אותם לדורות הבאים. אני, שהולך שנים רבות שבי אחרי התקתוק המתוק הזה, מתפעם מדי שנה – לאן עוד אפשר להגיע, לפתח וליצור? ובעיקר זוכר שחבל לי על הזמן. לייף איז שורט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>