יינות 'ז'וזף דרואן' לבנים לחג שבועות

כותרת 2018 SIHH 4
תערוכת שעוני העילית
מרץ 20, 2018
שער KLM רני רוגל3
בינה מלאכותית בשמיים
יוני 6, 2018

יינות 'ז'וזף דרואן' לבנים לחג שבועות

החמישיה הפותחת של יינות לחג השבועות

היינות הלבנים מיקב 'ז'וֹזֶף דרוּאָן', בּוּרגוֹניְה

מאת חיים מידן

צילומים אסף לוי

חג שבועות יהיה חגיגי וטעים מאוד עם יינות הפרמיום הלבנים של יקב 'ז'וזף דרואָן' (Maison Joseph Drouhin), מפלך היין המשובח בּוּרגוֹניְה (Bourgogne), צרפת. שני השמות העיקריים שיש לזכור בעניין יינות בּוּרגוֹניְה הלבנים הם שרדונה ואליגוטה. אלה הם היֵינָבים הלבנים העיקריים המטופחים כאן, ומהם עשוי רוב יינותיו הלבנים של הפלך. הנה מבחר יינות לבנים:

ז'וזף דרוּאָן בּורגוֹניְה אליגוטה

היין עשוי מ-100% יֵינָבי 'אליגוטה' (Aligoté), מזני היֵינָב האופייניים וההיסטוריים של בּוּרגוֹניְה. לאחר התסיסה היין עובר ביגור של 5-7 חודשים במכלי נירוסטה.  התוצאה – יין "ירקרק", פלינטי (flinty), רענן וגָרִיס (crisp). היין מעניין, לא שיגרתי לטובה, יבש כמו מדבר עם חמצוציות נעימה ואשכוליתית. מומלץ כי הוא טעים  וגם בכדי להכיר יֵינָב פחות שגור בישראל. 85 שקל.

צילם אסף לוי

ז'וזף דרוּאָן לאפורה לבן – LaForêt

יין שארדונה של בּוּרגוֹניְה. היין התיישן בחלקו במכלי נירוסטה וחלקו האחר בחביות עץ אלון משומשות. התוצאה – יין פשוט למדי ונגיש לכל, חמצוצי וּוַנִילִי עם עץ קלוש, חמאתי-מה. מתאים ללוות אוכל קליל ולא מורכב, עם דגש על בשר עופות. 13% אלכוהול. שִיהוּי (finish) נאה וממושך, המותיר חך נעים. 75 שקל.

לה פורה1

ז'וזף דרוּאָן שָׁאבּלִי – Chablis

'שאבלי' נמנה עם שמות המותג הפלכיים (AOC) המכובדים ביותר בעולם היין. יינות שאבלי עשויים על טהרת יֵינָבי 'שארדונה' (Chardonnay). ליקב 'ז'וזף דרוּאָן' אחוזה בשם 'ווֹדון' בכפר שאבלי, ובה מיוצרים היינות בשיטות ייצור אורגניות וביו-דינאמיות. מוצעים שני יינות:
Drouhin Vaudon Chablis 'דרואן ווֹדוֹן' שאבלי'. 110 שקל.
Drouhin Vaudon Chablis, Reserve de Vaudon 'שאבלי רזרב דה ווֹדוֹן'. 130 שקל. חַצבּוּק – 375 מל. 75 שקל. יין מרשים, מעודן עם עץ הניכר בקושי. פירותי, מינרלי. 12% אלכוהול. היין בעל כושר התיישנות מרשים ליין לבן.

שני היינות מתאימים להישתות בפני עצמם, כאפריטיף. הם גם אידיאליים לליווי דגים ופירות-ים – צדפות, שרימפ, לובסטרים וסרטנים למיניהם, והולכים יפה גם עם גבינות מחלב עיזים, ועם עוגות גבינה.

 

ז'וזף דרוּאָן פּוּיִי פי'סה – Pouilly-Fuisse

'פּוּיִי פי'סֶה' הוא שם מותג פלכי (AOC) הנמנה עם המכובדים בעולם היין. היין עשוי על טהרת יֵינָבי שרדונה מכרמי הכפרים פויי ו-פי'סה, שבאחד האזורים הדרומיים ביותר בבּוּרגוֹניְה. היין מעולה מורכב וגָרִיס (crisp), עם חך "מלא" בעל חמצוציות טובה. ניכרים טעמים לימוניים עם תפוח ירוק, שקדים ואפרסקים. 13% אלכוהול. 190 שקל.

צילם אסף לוי

ז'וזף דרוּאָן קורטון שרלמאניְה גראן' קרי' 2014

Joseph Drouhin Grand Cru Corton Charlemagne 2014

יין משובח מקוֹט דו בּוֹן (cote de beaune) מחֶלקת שרלמאניְה, אחת החלקות המהוללות בפלך בּוּרגוֹניְה. 100% יֵינָבי שרדונה שנבצרו בבציר ידני בארגזים קטנים, מוינו בקפידה, ועברו סחיטה פנאומטית עדינה ואיטית. היין נעשה רק מן הנֶגֶר החופשי (vin de téte, free run), שהוא המשובח ביותר. הנֶגֶר עבר שקיעה (débourbage) – תהליך בייצור יין לבן, בו מאפשרים למוצקים ולחומרי-רחף לשקוע מעצמם לתחתית המכל, ואז הועבר לחביות עץ לתסיסה אלכוהולית ומאלולקטית, וליישון של 12-15 חודש. צבעו מרהיב – סחרר אותו באיטיות בגביע ותראה gold in motion, וגונו הזהוב יעמיק עם השנים. היין מינרלי יפה, ומאוזן למדי חרף גילו הצעיר. 13.5% אלכוהול.

בגיל ארבע היין הזה הינו עדיין ינוקא, ויכול להתיישן עד 30 שנה. מומלץ לקנות, ולא לשתות. בעוד עשר שנים היין הזה יהיה שונה מאוד מכפי שהוא היום וגדולתו תהיה ניכרת בו. 1,030 שקל.

בדרך אגב, שרלמאניְה הוא קארל, או שארל, הגדול, מן הידועים שבמלכי אירופה בימי הביניים. ברור שהעילג הישראלי המצוי מעלג את שמו לשרלמן, שזה משהו כמו שרלטן. אבל השם הנכון של המלך, של החלקה, ושל היין הוא שַרלְמָאניְה.

הסקוטית מבית ישרקו מציעה יין לבן קורטון שרלמאן גראן קרו 2014 מיקב דרוהאן צרפת המחיר 1,030 שח צלם אסף לוי

היקב והיבואן

יקב Maison Joseph Drouhin נוסד ב-1880 בבירת היין של איזור בּוּרגוֹניְה, בּוֹן (beaune), במרכז העיר העתיקה. היקב הוא בבעלות המשפחה ובניהולה זה דור רביעי, ובקרוב הדור החמישי, מה שיהפוך אותו ליקב האיכות הכי יציב בעולם. במשך השנים, הקפידה המשפחה להרחיב את הכרמים שברשותה, ולרכוש חלקות משובחות בלבד, בעיקר חלקות גרון' קרי' ופּרוֹמייֶה קרי' (Premiers Crus). בבעלות היקב 730 דונם של כרמים, והוא מייצר יין מ-90 חלקות שונות. 'דומֶן ז'וזף דרואן' נמנה עם המוערכים והנמכרים ביותר, ויינותיו מפארים את תפריטי היין של מסעדות טובות ברחבי העולם. ל'דומֶן ז'וזף דרואן' מכירות של כ-300,000 קרטונים בשנה, ביותר ממאה מדינות ומגוון של 135 יינות.

'החברה הסקוטית' נרכשה לפני כארבע שנים על ידי קבוצת 'טיב טעם' שמיזגה את פעילותה לתוך חברת הבת 'ישרקו'. על ידי כך הרחיבה את מגוון המשקאות והיינות שהיא מציעה בסניפיה, בחנויות ובמסעדות.

לקנות בחנויות רשת 'טיב טעם', בחנויות יין, ובמסעדות.

אייקון סיום כתבה4

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>