יהלום אותך
מרץ 9, 2015
נותרו זוגות בודדים
מרץ 12, 2015

יקב שדות

white4winesA

יקב שדות

white4winesA

היינות של אחד היקבים היפים בארץ

 מאת ליאור עילם

יקב שדות הוא אחד מיקבי הבוטיק היפים בארץ, אם לא "הַ". יוצרים בו יינות מעולים. נוכחות, ייחוד, עידון ואירופאיות – אלו כמה מהתכונות החזקות של היקב ושל יינותיו

יקב שדות שוכן במושב שדה-יעקב, אשר בעמק יזרעאל. בעמק יזרעאל ובאזורים הסמוכים לו קמו בשנים האחרונות יקבים אחדים. הם מחדשים את תפארתו הקדומה של העמק כמרכז לגידול ענבים ולייצור יין. אחד המעניינים שבהם הינו יקב שדות, הצופה אל נוף מרהיב.

היקב נוסד על ידי משפחת לוי. האב זאב הינו אגרונום, והבן רועי הוא כלכלן המנהל את היקב. הכרמים הסובבים את היקב ניטעו ב-2009, והינם בני כשש שנים. 'שדות' הוא יקב משפחתי, והוא נמנה עם היקבים הבודדים בישראל, שהם יקב-אחוזה (Estate Winery). משמעות הדבר היא שכל היין המופק ביקב מקורו בענבי הכרמים המקיפים את היקב ושייכים לו. זהו יקב בוטיק קטן, המייצר כ-7,500 בקבוקים מכל שנת בציר. ליקב צמוד הכרם בן עשרת הדונמים. כרם נוסף, בן 12 דונם יינטע בסוף השנה. היינות משווקים בארץ על ידי המשפחה, ובימים אלה מיוצאת הזמנה ראשונה לדרום-אפריקה, אל יבואן יינות שהתפעל מיינות היקב.

יקב שדות הוא אחד מיקבי הבוטיק היפים בארץ – אם לא "הַ". יוצרים בו יינות מעולים. נוכחות, ייחוד, עידון ואירופאיות, הם כמה מהתכונות החזקות, הן של היקב והן של היינות. למשפחת לוי יש תפיסת עולם ברורה לגבי תהליך גידול הענבים: זני הענבים שנשתלו נבחרו בקפידה, על מנת שיתאימו לאדמת העמק ולאקלימו, כשהמשפחה מלווה את התהליך למן שתילת הגפן ועד לביקבוק היין. גם בתהליך הכנת היין, קיימת תפיסת עולם ברורה –  ייצור יין שהוא נגיש לצרכן, ומביא לידי ביטוי את הכרם ממנו בא ואת ייחוד הזן באיכות הגבוהה ביותר.

 אלכסנדר זייד רכוב על סוסו

צופה לכרם ולמאגר המים הפסטורלי

צופה לכרם ולמאגר המים הפסטורלי

אני מגיע ליקב מאזור תל אביב בלווית חבר חובב יין. הנסיעה לעמק יזרעאל, דרך כביש 6, אורכת פחות משעה. לרוב הישראלים עמק יזרעאל אינו מהווה יעד תיירותי, וחבל. העמק מציע מסעדות טובות, יין משובח, נוף עוצר נשימה ואתרי עתיקות. רועי לוי מקבל את פנינו. לפני הטעימות, הוא עורך לנו סיור היכרות עם תהליכי הכנת היין. לא אַלאֶה בהסברים טכניים, אציין רק שניכר כי משפחת לוי לא חסכה בדבר. ביקב מיטב הציוד, החל במכלי התסיסה המשוכללים וכלה בחביות העץ הצרפתיות. כל מה שנדרש כדי להפיק יין משובח. אך, האם הוא אכן כזה? התישבנו לטעימות. על השולחן גבינות משובחות באדיבות הגָּבָּן השכן אילן כהן, מן המשק הסמוך. רועי פתח את בקבוק הראשון. הרי בשביל זה הגענו, לא?מרפסת העץ שנבנתה כחלק ממרכז המבקרים המתוכנן, צופה לכרם ולמאגר המים הפסטורלי שתוחם אותו. במערב מתרומם רכס הכרמל ומעברו השני של היקב ניצב פסלו של השומר המיתולוגי אלכסנדר זייד, רכוב על סוסו. זהו אחד היפים והפסטורליים ביקבים שביקרתי בהם מעודי, ואחד היפים – אם לא היפה – בארץ.

 יין בסגנון אירופאי

רועי לוי מודד בפראקטומטר את רמת הסוכר ביֵינָבים (ענבי יין) בטרם בציר

רועי לוי מודד בפראקטומטר את רמת הסוכר ביֵינָבים (ענבי יין) בטרם בציר

היין הראשון שאנו טועמים, הינו מוסקט קָאנֶלִי (Muscat Canelli) לבן יבש. כן קראתם נכון. גם אני התרגלתי לכך שיינות המוסקט שמיוצרים בארץ הם חצי-יבשים או ממש מתוקים. הריח הינו של מוסקט מתוק ועל כן החך מצפה לטעם המתקתק. והנה הפתעה. הפתעה נעימה יש להדגיש. היין הלבן היבש, טעים ועדין להפליא, יין בסגנון אירופאי, עם 11.5 אחוז אלכוהול בלבד.

אחרי הלבן והרוזה, עברנו לטעימת היינות האדומים. היינות התיישנו במרתף היקב 12 חודשים בחביות עץ אלון צרפתיות. התחלנו ברֶקָח ייחודי של 70% שיראז ו-30% טמפראנִיוֹ. לדברי שותפי לביקור ביקב, היין מזכיר את היינות הספרדיים. זה לא מפתיע בהתחשב בכך שהטמפראניו הוא יֵינַב (עֵנַב יין) אופייני ליינות ספרד. ברקח יש 13 אחוז אלכוהול, כשטעמי הפרי והעץ מאוזנים. עוצמת טעמי העץ ביין, שמקורם ביישון בחביות, הינה גורם שיש להיזהר בו. שימוש יתר בחביות חדשות מחזק את טעם העץ ואם טעמו מורגש מדי הוא עלול לפגום בהנאה. ברקח שטעמנו האיזון היה לטעמנו מושלם, הן מבחינת השילוב הייחודי שבין השיראז והטמפראניו והן בטעמי העץ המורגשים בדיוק במידה הנכונה. גם אני וגם עמיתי מסכימים כי מדובר ביין מצויין.לאחר שאנו מסיימים להתפעל מן הקאנלי הלבן, מוזג רועי לגביעינו את הרוזה. הפתעה נוספת. יינות רוזה הם בהחלט לא נדירים, אולם כמעט שלא נתקלתי ברוזה ביקבים קטנים מסדר הגודל של 'יקב שדות'. צבעו של הרוזה מגרה. הוא אינו בצבע ורוד תות-שדה מזעזע כמו רבים מן הרוזה'אים הישראליים, כי אם בעל גוון סלמון קלאסי. רועי מספר לנו שהוא מורכב מ-60% שיראז ו-40% אחוז טמפראניו (Tempranillo). הסקרנות שלי גואה. ולטעימה: היין קליל ונעים מהנגיעה הראשונה בחלל הפה ועד לגרון. למרות מזג האוויר הקריר, יכולתי לדמיין כמה יתאים הוא בלילות הקיץ הבאים עלינו לטובה.

היין הרביעי שאנו טועמים הינו סירה אדום. זהו יין הדגל של 'יקב שדות'. יש בו 13% אלכוהול, וצבעו אדום עמוק. יין זני מ-100% ענבי סירה, ועל אף שאין הפתעה בהרכב הזנים ועל אף שהיין אינו ייחודי כשני היינות הקודמים, זהו יין עשיר ונעים, ביטוי איכותי לזן צרפתי זה. אם רוצים סתם להתפנק ביין בוטיק משובח ובלי הפתעות, זהו יין מתאים מאוד.

 המחיר נמוך האיכות גבוהה

בסיום הטעימות, אני שולף את המצלמה ומבקש לקחת כמה תמונות למזכרת. ל'יקב שדות' יש יינות משובחים, אבל מה שהרשים אותי יותר מכל, היה תפיסת העולם הברורה. כזו שלא באה למצוא חן בעיני אף אחד, אלא משדרת את האמת הפנימית של משפחת לוי. תפיסת העולם מתמקדת בטיפול בגפן מרגע השתילה ועד הביקבוק, בשימוש בציוד המתקדם ביותר, בבחירת הזנים, באחוזי האלכוהול, וביצירת הרקחים שבין הזנים.

ולסיום, המחירים. לא נעים לומר אבל מחירו הנמוך של היין אינו משקף את איכויותיו הגבוהות. מחירי היינות הם 69-85 שקל בלבד, והם אינם נופלים מיינות שמחיריהם פי שניים ויותר. יינות 'שדות' נמצאים בחנויות יין מובחרות, במסעדות אחדות, וכמובן ביקב עצמו בתיאום מראש. איך מגיעים ליקב: מכביש 70 פונים בצומת התשבי לכביש 722, אחרי כ-4 ק"מ הכניסה למושב שדה-יעקב מימין. סיורים וטעימות נערכים בימים א'- ו' בתיאום מראש. כשר. רועי לוי, 052-8446228.

 

הכותב ביקב

הכותב ביקב

 

 

 

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>