ו'יסקי משובח תוצרת ישראל – 'מילק אנד האני'

שער סיגרי לה אאורורה2
סיגרי 'לה אורורה' שוב בישראל
דצמבר 8, 2018
כותרת הכתבה סעודת קובה קובה וסינגל מאלט בן 50 2
סעודת קוּבָּה, קוֹבֶּה וסינגל מאלט
ינואר 25, 2019

ו'יסקי משובח תוצרת ישראל – 'מילק אנד האני'

מילק אנד האני שער1

מאת חיים מידן

מזקקת 'מילק אנד האני' ערכה אירוע בכורה לו'יסקי המבטיח שלה 'יאנג סינגל מאלט' – Young Single Malt.

ו'יסקי הוא משקה חריף נהדר, שמיוצר במדינות רבות בעולם. וכי מה הבעיה? טוחנים שעורה, מוסיפים מים ושמרים, מחממים, ואז יוצא – ו'יסקי? לא, פיתה. ו'יסקי טוב צריך לדעת לעשות. יצרני הו'יסקי הישראלי 'Milk & Honey' יודעים, ויש במה להתגאות.

דוד זיקוק מקורי

דוד זיקוק מקורי

קל לעשות דמויי ו'יסקי גרועים. קשה מאוד לעשות ו'יסקי טוב, שלא לדבר על ו'יסקי משובח. במרבית המקרים יוצא לחקייני הו'יסקי הסקוטי משהו שמתאים יותר כדלק למכסחת-דשא, מאשר לחיכו של בן-תרבות. היפנים מחקים לא רע, ומצליחים למכור את ה"ו'יסקי" שלהם במחירים דימיוניים להפליא לפראיירים, שאף פעם לא מתים.

גם ישראל נכנסה בשנים האחרונות לייצור ו'יסקי. הלא אנחנו ארץ שעורה, כאמור: "אֶרֶץ חִטָּה וּשְׂעֹרָה" (דברים ח', ח'). וממה עושים ו'יסקי משובח? משעורה.

Young single malt The Last 11-11מכיוון שלא השתתפתי באירוע ובטעימה בשל התחייבויות קודמות, אין לי אלא להביא את דעתם של שני עמיתים שאני סומך על טעמם. הם אומרים פה אחד שמדובר בו'יסקי. ו'יסקי של ממש. טוב, אם זה נראה כמו ו'יסקי, ניחוחותיו כשל ו'יסקי, טעמיו כשל ו'יסקי ויש לו מבטא סקוטי קל – אז זה ו'יסקי. כשאטעם אישית אכתוב על התרשמותי שלי.

ה'יאנג סינגל מאלט' הוא האחרון בסדרת החביות  The Last Oneשל המזקקה. המהדורה היא בת  4,000 בקבוק. הו'יסקי הוא רקח (blend) של חבית אקס ברבן וחבית יין אדום שיושנו במשך כשנה. מהדורה זו היא האחרונה לפני השקת הו'יסקי סינגל מאלט המסחרי. היא מאפשרת הצצה מוקדמת לו'יסקי הקלאסי, ומאפייניה דומים לסינגל מאלט העתידי. היא מספרת את הסיפור הייחודי של זמן, אקלים, עץ וחומרי גלם מובחרים. 46% אלכוהול. למה דווקא סינגלי מאלט ולא בלנדד ו'יסקי? ה'יאנג סינגל מאלט' הוא כזה, כי פשוט אין להם עדיין די "בצירי" מאלט ליצירת בלנדד ו'יסקי.

ראשונה, לא יחידה

'מילק אנד האני' – M&H, היא מזקקת הו'יסקי הראשונה בישראל. אך לא היחידה. גל קלקשטיין, מייסד מזקקה והבעלים סיכם את 2018 בשביעות רצון. בין ההישגים מנה:

בשנה האחרונה החלה המזקקה לייצא את מוצריה לשבעה שווקים נבחרים באירופה.

המהדורה השניה של הו'יסקי זכתה במדליית כסף בקטגוריית 'סדרות נסיוניות של ו'יסקי' בתחרות היוקרה הבינלאומית IWSC –  International Wine & Spirit Competition.

טעימת ו'יסקי מילק אנד האני3המזקקה הכפילה את שטחה לכ-2000 מ"ר.

מעל 12 אלף מבקרים, מקומיים ותיירים, ביקרו במזקקה.

בימים אלה מושקת מהדורת ה'יאנג סינגל מאלט' Young Single Malt של הו'יסקי. היא האחרונה לפני מהדורת THE LAST ONE.

המהדורה המסחרית של הו'יסקי תצא בסוף 2019.

מדברי קלקשטיין, "כשייסדנו את המזקקה לפני מספר שנים, הסתכלו עלינו בתמיהה. היום, לאור ההישגים והמספרים שאנו מציגים, אפשר בהחלט לומר כי יצרנו תעשייה של ממש בישראל. אנחנו צופים ומקווים שבשנה הבאה – עם השקתו הרשמית של הו'יסקי סינגל מאלט הראשון – עולם הו'יסקי בישראל יעבור מהפך זהה לזה שעבר כאן עולם היין לפני כמה עשורים." על דבריו אלה הוסיף איתן עתיר, מנכ"ל המזקקה, "הבאנו היום מספר בשורות משמעותיות. הגדלת שטח המזקקה ביותר מפי שניים תאפשר לנו לקפוץ מדרגה נוספת ביכולות שלנו לייצר כמות ואיכות ברמה הבינלאומית. כך נוכל לתמוך במספר שווקים עולמיים באספקה, בניית מותג ושיווק."

צוות המזקקה. מימין גל קלקשטיין

צוות המזקקה. מימין גל קלקשטיין

עובדות ומספרים

ייצור וייצוא – בשנה האחרונה הורחבה פעילות הייצוא. 72% מכלל תוצריה מיוצאים ונמכרים כיום בחו"ל. עם מדינות הייצוא נמנות הולנד, בלגיה, אנגליה, פולין, צרפת, איטליה וגרמניה. בכוונת המזקקה להרחיב את הייצוא ב-2019 גם לשוק האמריקני העצום. ב-2018 הרחיבה המזקקה את שיווק מוצריה לכ-250 נקודות מכירה בישראל.

בכל שנה מבשלת המזקקה 450 טון לֶתֶת, מהם היא מייצרת 170,000 ליטרים של ספיריט הממלאים יותר מ-800 חביות. בדצמבר 2018 ציינו במזקקה רגע חגיגי שבו מילאו את החבית ה-1000. מחסן החביות של המזקקה יכול להכיל לא פחות מ-2,500 חביות.

התרחבות המזקקה – בעקבות התרחבות הפעילות בארץ והיקף הייצוא ההולך וגדל, הכפילה המזקקה את שטחה, ברחוב התחייה ביפו, ללמעלה מ-2,000 מ"ר, והיא צפויה להגדיל את יכולות הייצור שלה ב20% בתחילת 2019.

מרכז המבקרים –  מאז נפתח באפריל 2016 פקדו אותו 12,000 איש מהארץ ומהעולם. במרכז המבקרים ניתן לראות את תהליך ייצור הו'יסקי, לבקר בחדר החביות, וליהנות מסדנאות שונות. מרכז המבקרים פונה לקהל בוגר ואנין טעם, לתיירים, ולארגונים עסקיים ולתעשייה. כל סיור משולב עם טעימות ממגוון תוצרי המזקקה. ב-2019 צפוי מספר המבקרים להגיע ללמעלה מ-20,000.

פורטפוליו המוצרים – לצד הו'יסקי, מייצרים ב'מילק אנד האני' מוצרים נוספים על בסיס אלכוהול לתת שעורה. ניו מייק סינגל מאלט – תזקיק שקוף וייחודי של המזקקה, שאחרי שלוש שנות יישון בחביות הופך לו'יסקי. 'ג'ין לבנטין' (Levantine Gin) – מכיל כמובן ערער (Juniper) ותבלינים משוק לוינסקי הסמוך למזקקה. 46% אלכוהול. ג'ין לבנטין מיושן – אותו ג'ין לבנטין עובר יישון של מספר חודשים בחבית יין אדום. רוטס (Roots)- ליקיור עשבים ייחודי שנרקח במיוחד לחגיגות ה-70 למדינת ישראל. הליקיורים הם על בסיס עשבים ותבלינים שנבחרו על ידי שבעה אנשים מתחומים שונים, בהם שקדים, ציטרה, גד, יסמין, טרגון, טימין והל. 35% אלכוהול.

טעימת ו'יסקי מילק אנד האני2

אודות המזקקה

'מילק אנד האני' M&H, היא מזקקת הו'יסקי הראשונה בישראל. המזקקה מייצרת תזקיקים איכותיים ועמלה על הו'יסקי הישראלי הראשון, שהמהדורה הראשונה שלו מתיישנת בחביות ותראה אור בסוף שנת 2019. כל חומרי הגלם, הציוד, החביות והתהליכים נבחרו במטרה להבטיח שהמוצרים הסופיים יעמדו בסטנדרטים מחמירים של איכות וטעם. בשנותיה הראשונות של המזקקה ליווה אותה בייעוץ ובהדרכה מומחה הו'יסקי בעל  השם העולמי ד"ר ג'ים סוואן (Dr. Jim Swan), שנפטר ב-2017. כל תוצרי המזקקה כשרים. לאתר החברה: H&M.

אייקון סיום כתבה4

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>