מוזיקה קלאסית – מילון מושגים
פברואר 8, 2015
ערמונים-קלויים-1
ערמון החורף
פברואר 8, 2015

בואינג Dreamliner

בואינג' מציגה: ה'דרימליינר'

בואינג-787-דרימליינר11-300x240

מטוס החלומות

    מטוס העשורים הבאים של חברת 'בואינג', הוצג לקהל הרחב מכל העולם בתערוכת התעופה בפארנבורו, אנגליה. כדי להגיע לתערוכה, יצא המטוס לראשונה מתחומי ארה"ב, וחצה לראשונה את האוקיאנוס בטיסה ישירה מסיאטל. על הגאי המטוס הופקדו הקברניטים מייק בראיין וטד דרייד (Mike Bryan and Ted Grady) והם התקבלו בפארנבורו על ידי הנהלת בואינג וחברי מועצת המנהלים שלה, מכובדים מבריטניה ומארה"ב, ונציגי אמצעי התקשורת. כצפוי, הוא היה מסמר התערוכה, וגם הצלחה מסחרית לא קטנה. חברת 'בואינג' לא נהגה להציג את מטוסי הנוסעים שלה בתערוכות תעופה. לא היה לה צורך בכך, על כל ההוצאות והסיכונים הכרוכים בהבאת מטוס ענקים לתערוכה והצגתו בה. נראה שלאור הבעייתיות המלווה את ה'דרימליינר' החליטו בהנהלה לשנות ממנהגם ולהשתתף.

ה'דרימליינר', שזיהויו 787, אמור להיות אכן כשמו – מטוס החלומות החדש והחדיש של 'בואינג' לנתח ניכר של המאה ה-21. הוא אמור להתאים לתקופה החדשה ולאתגריה, השונים כל כך מאלה של המאה הקודמת: חיסכון בדלק, יעילות, וידידותיות לנוסע, לאויר, לסביבה ולחשבון הבנק. הוא אמור גם להיות בר-התחרות של ה-A380 הענקי של 'איירבוס', היכול לשאת כ-800 נוסעים בכל טיסה. הקונספט של ה'דרימליינר', לעומת זאת, לא התבסס על כמות כה גדולה של נוסעים – מה שמציב אתגרים טכניים ולוגיסטיים מורכבים, אלא על יעילות, חסכנות, וידידותיות. הוא עשוי בתחכום חדשני ומחומרים מרוכבים, המבטיחים חיסכון של ממש – כ-20% – בצריכת הדלק, כמו גם בזיהום האויר והסביבה. הוא יהיה גם ידידותי יותר לנוסע, עם חלונות גדולים יותר, מרחב אישי גדול יותר, וסביבה נוחה יותר.

עולם הטיס האזרחי וענפי התיירות מצפים למטוס הזה כבר זמן רב, ובעצם חדלו כבר לצפות בנשימה עצורה. קונספט ה-'Dreamliner' התקבל יפה, והמטוס זכה להזמנות נאות. אולם עד כה נדחו מועדי האספקה שלו שוב ושוב, עד ל-2010, וכעת כנראה שוב ל-2011. טום דאוני, סגן נשיא לתקשורת של תאגיד בואינג אופטימי: "בחרנו בפרארנבורו כדי להציג את היכולות פורצות הדרך והחידושים של קבוצת התעופה האזרחית והקבוצה הצבאית של בואינג. אנו מצפים לאוירה אופטימית בסלון לאור סימני ההתאוששות הכלכלית."

מנכ"ל תוכנית ה-787 בחברת 'בואינג' הוא סגן נשיא החברה סקוט פאנצ'ר. האמת? עם שם כזה אין להתפלא שיש תקלות. הוא ציין כי הטיסה נוצלה לביצוע ניסויים נוספים. "אנו משתמשים בכל הזדמנות להשלים את דרישות הניסוי".

המטוס המסויים שהוצג נקרא 'ZA003', ובמהלך הצגתו בתערוכת התעופה הגדולה והחשובה בעולם, הוא שימש גם כמטוס ניסוי לבחינה בפועל של יחסי הנוסע – תא הנוסעים: המושבים, מערכות נוחות הנוסעים ובטיחותם, המטבחונים וכולי. אלה כללו גם ביקורי קהל. המטוס עמד לתצוגה בפארנבורו (Farnborough) במשך שלושה ימים. 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>