הטעימה הפותחת את 'וינאקספו'
מרץ 20, 2015
ו'יסקי יפה
מרץ 23, 2015

איך לעבור את סעודת חג הפסח בהנאה

איך לעבור את סעודת חג הפסח בהנאה

חג הפסח נחשב לחג המשפחה והדבר בא לידי ביטוי בין היתר בכך שליל הסדר נחוג בחברת אנשים רבים, בני משפחה וחברים. באירוע כזה, לא רק המארחים צריכים להתכונן ולדאוג שהכל יתנהל כשורה. גם לאורחים תפקיד חשוב בהצלחת הערב. להבטחת ההנאה בסעודת החג, הנה קושיות, קטנות ומטרידות, הנשאלות לפני החג. הנימוס הבסיסי נותן עליהן מענה

 

מאת תמי לנצוט ליבוביץ

תדמית אישית, נימוס, ונוהג בינלאומי

אצל ההורים שלי או שלך

אצל ההורים שלי או שלך?

אצל מי עורכים את סעודת החג?

בעיה המעיקה על זוגות נשואים, בעיקר צעירים, היא "איפה עושים את ליל הסדר?" כל אחד רוצה ומרגיש צורך להיות עם משפחתו, כל משפחה לוחצת לכוון שלה ו…מריבות.

הפתרון האידיאלי, אם אפשר, הוא ששתי המשפחות יעשו את הסדר ביחד. כך כולם מרוצים. אם הדבר אינו מתאפשר, הנכון ביותר הוא לעשות "תורנות שנתית" – שנה אצל משפחה אחת ושנה אצל האחרת. על ההורים להיות קשובים ללחץ ואי הנעימות של ילדיכם ולהתחשב בם. אל תלחצו, אל "תעשו פרצופים" ובוודאי שאל תציבו אולטימטום.

 

רשימת מוזמנים

אוהלי שם2

לכל אורח "אוהל שם" או תג שולחן

יש להכין את רשימת המוזמנים מבעוד מועד, כי ליל הסדר הוא ערב שאנשים נערכים אליו זמן רב מראש. לא כדאי להשאיר את ההזמנות לרגע האחרון, כי סביר שאנשים כבר ערכו תכניות אחרות.

פסח הוא חג משפחתי. זה בהחלט לא הזמן "לחיסול חשבונות" בתוך המשפחה, ובהחלט ראוי לפנות אל כל הנמנים עם המעגל המשפחתי שהחלטתם להזמינם. אפשר כמובן לצרף גם חברים. חשוב ויפה לזכור להזמין אנשים ערירים, כאלה שאין להם משפחה, תיירים, ועולים חדשים. אחרי הכל, אחד מסממני החג הוא "כל דכפין". כל מי שהתארח בביתכם בחג ירגיש קירבה ומחויבות כלפיכם, אבל מן הסוג שהושג בזכות ולא בחסד.

 סדר הושבת האורחים נקבע מראש

ליל הסדר נחוג בדרך כלל בהשתתפות אנשים רבים. חשוב לקבוע מראש את מקומות הישיבה ולסמנם ב"אוהלי שם" מתאימים. כך מונעים מצבים של "לרוץ לתפוס מקום", מי רוצה לשבת ליד מי, מי לא רוצה לשבת ליד מי וכדומה. מקובל להושיב הורים ליד ילדיהם הקטנים, ואילו את הילדים הגדולים להושיב ביחד. כך יהיה נעים יותר לא רק לילדים אלא לכל המסובים.

תכירו בבקשה

אם לא כל האורחים מכירים זה את זה, חשוב לערוך היכרות בין כולם, כך שירגישו בנוח במהלך הערב. המארחים הם האחראים להציג כל אורח בשמו, עיסוקו ואולי גם פרטים נוספים כמו מקום מגורים או הקשר למשפחה. כך יופשר הקרח ולאורחים יהיה קל ונעים יותר במינגלינג בינם לבין עצמם ולתקשר. זהו אחד המפתחות החשובים לערב נעים.

לילסדר עם הנשיא אובמה2

ליל סדר בהשתתפות הנשיא אובמה ומשפחתו

נימוסים ומתנות

פסח הוא חג המתנות. כשמוזמנים לליל הסדר, אל משפחה או חברים, בהחלט לא באים בידיים ריקות. מאידך גיסא, אין צורך להיסחף ולקנות מתנות יקרות ערך, ובוודאי שלא להיגרר לתחרות על המתנה הגדולה והיקרה ביותר. בפסח, נהוג להביא מתנות משפחתיות – ספרים, אלבומים, דיסקים, מוצרי טיפוח וכיוצא בזה – שכל בני המשפחה ייהנו מהן. אין צורך להביא לכל אחד בנפרד ולכל המסובים. מומלץ להביא מתנות מתכלות, כאלו שהמארחים לא “יתקעו" איתן, ללא מקום וללא צורך.

חשוב להקפיד על כמה כללים: על המתנה להיות עטופה בצורה יפה ומכובדת, עם פתק החלפה בר תוקף. כמו כן יש לצרף ברכה אישית כתובה בכתב יד. מאחר וכל משפחה מקפידה על נושא הכשרות בפסח באופן שונה, ראוי להימנע מהבאת משקאות ומאכלים, העלולים להביך את שני הצדדים. יפה להביא פרחים, אולם רצוי לשלוח אותם כבר בבוקר. אפשר גם לדאוג לסידור הפרחים המרכזי אשר יונח על שולחן הסדר, אולם רק בתאום מוקדם עם המארחת.

 מי קורא את ההגדה?

קריאת ההגדהלכל משפחה יש את הנוהג שלה לקריאת ההגדה. יש בתים שבהם עורך, או עורכי, הסדר קורא את ההגדה כולה, ויש בתים בהם כל האורחים משתתפים, וכל אחד קורא קטע. כשאתם מתארחים, כבדו את הנוהג של המארחים. אם רק עורך הסדר קורא – אל תידחפו ואל תתנדבו לעזור לו. אם כולם קוראים לפי הסדר, אל תנסו להתחמק ושתפו פעולה.

טיפ: בדרך כלל, חלוקת קריאת ההגדה בין כל האורחים יוצרת אווירה נעימה יותר, והיא גם משאירה את האורחים ערניים.

 הסעודה

אוכל חלק מאוד משמעותי בליל הסדר. התפריט הוא חלק מהמסורת. יש משפחות בהן נהוג לחלק את הכנת המזון בין האורחים. על המארחים לתאם מראש עם האורחים מי מביא מה. מתאמים מראש לפי יכולות הבישול, והטעם והמסורת של האורח. לשאלה האם מנומס לבקש זאת מהאורחים, התשובה היא כן בהחלט. חשוב לזכור, המארחים משקיעים רבות בתכנון האירוח והארוחה, ביצירת האווירה הנעימה, ובבישולים. ראוי להביע בפניהם את הערכתכם, ולא לבקר את טעם האוכל, או להשוותו לבישול שלכם. אם לא סוכם עם המארחת על חלוקת הכנת המזון, אין להביא אוכל בצורה וולונטרית ובלתי מתוכננת.

 יין משמח בחג הפסח

מתאים מאוד להביא יין לליל הסדר, והוא בהחלט ממלא את פונקציית המתנה. עם זאת, אין מביאים לסדר יין ללא תיאום מראש. אמנם במהלך הערב, חובה לשתות ארבע כוסות יין, אולם חשוב שמארחים יכינו גם מיץ ענבים לילדים, כמו גם למבוגרים שאינם שותים יין. כאורחים, אתם בהחלט יכולים לומר שאינכם שותים יין ולהעדיף מיץ ענבים. זה לגיטימי.

לבוש ורעננות

הגיעו לליל הסדר כשאתם במיטבכם, לאחר שנחתם, התכוננתם, והתלבשתם לאירוע. הצטיידו בחיוך ובמצב רוח טוב. המתנה הגדולה ביותר למארחים היא שתשתלבו בחברה, תשוחחו, תתייחסו גם לאורחים הפחות פטפטנים שלא מוצאים את עצמם, בעוד המארחים עסוקים בניהול האירוח.

במוצאי החג

להתקשר ולהודות. אפשר גם במייל, סמס וו'אטסאפ, "תודה על ערב חג נחמד, טעים ונעים." חג שמח.

תמי1

 

 

 

תמי לנצוט ליבוביץ היא הכוהנת הגדולה של הנימוסים וההליכות. היא מכונה תדיר "היורשת של חנה בבלי", מחזיקה בספרים אחדים בתחום, הן באוריינטציה אישית והן באוריינטציה עיסקית.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>