4 יינות חדשים מיקב 'עמק האלה'

כותרת לה לוקאל1
מסעדת הלוקאל, תל-אביב
אוקטובר 6, 2015
נובמבר 2, 2015

4 יינות חדשים מיקב 'עמק האלה'

כותרת עמק האלה 2015 4

4 יינות חדשים מיקב 'עמק האלה'

מאת חיים מידן

יקב 'עמק האלה' ערך לאחרונה בכורה לארבעה יינות חדשים, שארדונה VC 2012, סוביניון בלאן 2014, מרלו 2012, וסירה-פטיט סירה 2012. לקנות ברשתות, בחנויות היין וברשת 'טיב טעם'.

merlot 14מרלו 2012

יין מרלו זני מוצלח, שנרקח מ-90% יֵינָבֵי מרלו ו-10% יֵינָבֵי פטי ורדו (Petit verdot). המרלו גדל היטב בטֶרוָ'אר של עמק האלה, והניב בבציר 2012 יין טוב שזכה בְּמֶדַליית ארד בתחרות 'אשכול הזהב' 2015.

ההבשלה הפ'נולית המלאה של היינבים, הודות לבציר חם יחסית, העניקה ליין צבע ארגמן כהה, כמעט אטום. האף מעמיק ומשדר פירות סגולים בשלים, תיבת סיגרים, ושמץ של פול ירוק. החך מלא, "חם" מאלכוהול, עם שזיפים, צימוקים ותת-תו של…. עוגת גבינה. הטאנינים רכים ומעודנים. השיהוי, טעים, ממושך יחסית, ובן 7 קודאלי (Caudalie).

ייננית – לין גולד. יישון בחביות עץ אלון – 16 חודש. מועד הביקבוק – אוקטובר 2014. אלכוהול בנפח – 15%. 109 שקל.

sy-ps 2012 2סירה – פטיט סירה 2012

עד לבציר 2010 עשו ב'עמק האלה' יין זני מיינבי הסירה ויין זני מיינבי הפטיט סירה. החל בבציר 2011 בחרה הייננית לשלב שני זנים אלה לרקח אחד, וטוב שכך. לדעת כותב שורות אלו לא צריך לעשות יין מיינבים שאינם ראויים לכך, וכל ייעודם לשמש כתומכים ביינות רקח. הפטיט סירה תורם אכן לרקח פרי רב ומבנה לעיס מה, המאוזן על ידי הסירה האלגנטי והמלוטש. יין עשיר ודרמטי, עם גוף מלא ומורכב.

היין הוא רֶקָח של 75% סירה (Syrah) ו-25% פטיט סירה (Petite sirah). באף ניחוחות פלפל שחור ופרי סגול ותת-תו מוזר אם כי לא בלתי נעים של גומי חרוך. החך מלא, ריבתי-מה, עם ליקוריץ, פטל שחור, פלפל שחור גרוס טרי, שוקולד כהה ושמץ וניל בפינות. ויש ליין הזה קצת דיו (לא באמת) לא רק בצבע, אלא גם בטעם – לטובה. טאנינים בועטים, אבל כוונתם טובה. השיהוי קצר למדי, 4 קודאלי.

ייננית: לין גולד. אלכוהול בנפח: 14.5%. 129 שקל.

 

 

 

SB 14    13x18 2סוביניון בלאן 2014

יין זני מ-90% יֵינָבֵי סוביניון בלאן ו-10% יינבי סמיון (Semillon). אלגנטי למדי, גָרִיס (crispy), עם חַמצוּצִיוּת נעימה ורעננה. ניכר ביין כי עבר תסיסות קרות בכדי לשמר ארומה וטעמים, וחומציות טבעית. לאחר התבגרות נפרדת של היינות, נרקח מהם הרקח הסופי של הסוביניון בלאן' עם מעט סמיון שראה חבית. הסמיון מעניק לסובניון בלאן' הרזה קצת "שמנמנות" ומשלים אותו יפה. היין זהוב שקוף עם תו ירקרק. באף ליים, אננס, קרמבולה ועשב. כך גם בחך, בתוספת מעט מינרליות.

ייננית: לין גולד. אלכוהול בנפח: 12.5% שזה מעולה ביותר. 80 שקל.

chardonnay VC 12   13X18 3שרדונה VC 2012

ה-הVC פירושו vineyard's choice – יין נבחר. היין אכן משובח. שרדונה שראה עץ, כראוי לשרדונה של ממש. ראה עץ, טעם עץ וגם שתה אותו. שרדונה ועץ אלון פשוט נולדו זה לזה. והיין הזה עשה את התסיסה שלו בחביות עץ.

ה-Vinyard's Choice היא סידרת העילית של היקב, ומיוצרת רק בשנים נבחרות ומובחרות. ה-VC 2012 עשוי מיינבי שרדונה בלבד, שמקורם בחלקה יחידה של היקב בכרם בנס-הרים. היינבים נבצרו בשעות הקרירות של הלילה, ועברו ניפוי – בחינה בעין והרחקה ידנית של גרגרים ואשכולות גרועים, פגומים או מקולקלים. אם רוצים ליצור יין טוב, חיוני לנפות את הדברים האלה, מפני שאם ייִוותרו ביֵינַבִים הנכנסים למִיחוּץ (Foulage), לסחיטה או למכל התסיסה, הם עלולים לפגום ביין המתהווה ולהעיב על איכות היין שייווצר.

זהו יין גדול, בשל, מלא גוף, יבש כמו שיכור אנגלי במדבר סעודי, עם טעמים בשלים של תסיסה מאלולקטית. בעין: צבע זהבהב המעיד גם על הגיל. באף: ניחוחות של פירות גלעיניים, טוסט, קשיו, חמאה. בחך: תפוח ירוק, אגסים, פרי הדר, אגוזים, חמאה, פרלין, שמץ וניל ועשן עץ. השיהוי ארוך, 8-9 קודאלי, עם  שאריות מנגו ופירות טרופיים נוספים.

ייננית: לין גולד. אלכוהול בנפח: 13.5%. יישון בחבית: 15 חודש. מועד הביקבוק: ינואר 2014. הסידרה מוגבלת בכמות ונמכרת רק ביקב. 250 שקל.

יקב 'עמק האלה' (Ella valley) נוסד לפני כחמש-עשרה שנים. ייצור היין עומד על כ-300 אלף בקבוקים בשנה. כל יינות היקב מיוצרים רק מיֵינָבֵי כרמי היקב. כ-20 אחוז מיוצאים לארה"ב, לקנדה, לאירופה ואף ליפן. היקב שוכן באזור עמק הָאֵלָה, זה שבו נערך הדו־קרב בין דוד לגוליית.

 

סגיר לכתבות2

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>