שמן זית101
למה שמן זית חריף בגרון?
יוני 13, 2017
כותרת היוצר שני יינות חדשים 2017
יקב 'הַיּוֹצֵר', שני יינות חדשים
אוגוסט 16, 2017

חוגגים בקיץ ביקב אלכסנדר

כותרת שישי באלכסנדר1

יקב אלכסנדר אירוח3יום שישי אחר הצהריים, השמש עושה דרכה אל הים באיטיות חמימה. האוויר נעים ומלטף, על המרפסת של יקב אלכסנדר במושב בית יצחק נושבת רוח קלילה ומרעננת. סביב שולחנות יושבים חובבי יין שמחים בחלקם. ביניהם גם אנחנו.

באנו לסגור שבוע ולפתוח בכֵף סופשבוע קייצי נעים. ידענו שזה יהיה קל ונעים עוד יותר בעזרת היינות שיוצר היוֹקֵב והיינן יורם שלום. אביו, אלכסנדר, היה מומחה יין בתוניסיה. יורם קרא ליקב בשמו, ושומר על המסורת.

מזה זמן רב בונה יורם שלום בעצלתיים מתחם אירוח ביקב 'אלכסנדר', ועדיין לא השלים אותו עד תומו. ענייני רישוי וכאלה. השנה, בפתח הקיץ, הוא חנך אותו והפעיל אותו לראשונה. המקום  נאה, מזמין, ומתאים להרצאות, טעימות, אירועים, סמינרים, כנסים, ועידות ועוד. בשבועות האחרונית התכנסו כאן מִדי שישי חובבי יין ואוכל וחגגו עד לכניסה הקייצית המאוחרת של השבת.

נהנינו מאוד מן היינות, מן החברה, מן התקרובת הקלה והלא מחייבת. חבל, אבל ימי החום הבלתי מתפשרים שמו קץ לבילוי הזה. המקום פתוח מדי, והימים חמים מדי. עכשיו יוצאת המתכונת הזאת לפגרת קיץ, עד שלהט השמש ישכך. עד אז יעברו החגיגות בשלהי יולי פנימה, לימי חמישי בערב, למזגן, למתכונת שונה והרבה יותר קלאסית מצד האירוח והאוכל.

רוזֶה רוז'ה

אלכסנדר רוזה2 מוקטןתודו על האמת, לא חשבתם שיין משובח יגיע אלינו דווקא מכיוון תוניסיה, מסתבר שיש הפתעות. מה עוד שיינות יקב אלכסנדר זכו בשפע מדליות בתחרויות בינלאומיות, וגם לציונים הגבוהים ביותר שהוענקו ליינות ישראליים.

אנחנו בחרנו להתחיל במשהו קל ומרענן יותר לשעת קיץ זו של יום שישי והלכנו על יין הרוזֶה 'רוֹזֶ'ה' – Roger, רקח צונן ונעים לשתיה של יינבי סירה, גרנאש ומוּרבֶדרְ (Mourvèdre), אם כי בשיהוי (finish) שלו בחך ניכרת השפעתם של יֵינָבֵי המורבדרְ המותירים בחך מרירות מה. יחד עם זאת היין בהחלט משרה נעימות מעט פירותית בפה וביום קיץ חם זה בהחלט יתרון.

היין האדום 'אלכסנדר ריזרב קברנה סוביניון' הוא בעל  צבע אדום כהה, כמעט בורדו. הוא מיוצר מיֵינָבִים מן הגליל שגודלו בהקפדה רבה וטופחו באהבה רבה וזה ניכר ביין עצמו. זהו יין עם טעם מלא ופירותי בעל ארומה של תותי יער ושזיף, שיושן בחביות וספג מעץ האלון. התוצאה היא שיהוי ממושך ועשיר בטעמים של היין בחֵך. מבקר היין הנחשב מארק סקו'איירז (Mark Squires) העניק ליין 90 נקודות נדירות.

הבא בתור היה יין 'סנדרו' Sandro, שהוא יין רֶקָח, אשר המרכיב הדומיננטי בו הוא קברנה סוביניון – 60%, ויש בו גם מרלו, שיראז, פטי וֶרדוֹ, ואף סוביניון בלאן. היין התיישן בחביות עץ צרפתיות או אמריקניות והוא עשיר בטעמי פירות יער ושוקולד ובעל צבע בורדו עז, כמעט שחור.

ממתינים לחמישי

מרכז המבקרים1יינות הדגל של היקב הם מסדרת 'אלכסנדר הגדול' שם מחייב ליין העומד היטב מאחורי שמו. הבכיר שבהם הוא כיום 'אלכסנדר הגדול אמרולו', שזכה לציון הגבוה של 94 נקודות ממבקר היין הנחשב בעולם, רוברט פארקר. זהו יין רקח ש-80% ממנו הם יינבי קברנה סוביניון ומרלו והשאר ענבי פטי וורדו, קברנה פראן, שיראז וגם מעט גרנאש. היין עבר יישון של 40 חודש בחביות עץ אלון. כתוצאה מכך הוא מלא עוצמה, ניחוחות וטעמים. זהו יין משובח עם ראייה קדימה, שכן לדעתי הוא ילך וישתבח עם השנים.

יש כמובן עוד בפורטפוליו היינות של 'יקב אלכסנדר'. נעים לשתות אותם מלווים בקערת גבינות או בכל תוספת אחרת שתערב לחיככם.

דבר אחד ברור מעל כל ספק. היה כף גדול לבקר שוב ביקב אלכסנדר, ובמיוחד באחר הצהריים של יום שישי כאשר השבת מתקרבת אט אט, השמש שוקעת לאיטה והיין הטעים עולה אט אט לראש ועושה שם הרבה שמחה.

עכשיו אנחנו ממתינים בחדווה לבלות ביקב בערבי חמישי. הודעה תבוא כאן.

יקב אלכסנדר, דרך חפר 15, בית יצחק שער חפר, 09-882-2956.

סגיר לכתבות2

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>